top of page

Grijanje, Hlađenje i dezinfekcija

Kod GRIJANJA je najbolje rješenje centralno grijanje s tim da peć nije u prostoru. Ukoliko se grije s plinskom peći ili klasičnom peći na drva, peć ne smije koristiti zrak iz prostora za gorenje, jer time oduzima dio kisika potreban za rast gljiva.

Potrebno je omogućiti i povremeno HLAĐENJE ukoliko se uzgaja preko ljeta. Može i bez toga ukoliko je prostor dobro izoliran (stiropol debljine min. 5cm na zidovima i stropu). Za hlađenje prostora ne preporučuje se klasični klima uređaj, jer isušuje zrak, te stvara stalno strujanje zraka što šteti gljivama. Ako se i ugradi treba ga što manje koristiti, te ga skloniti u nekorišteni dio prostora tj. da pri hlađenju ne puše direktno po gljivama.

Za DEZINFEKCIJU prostora koristi se gašeno vapno za zidove. Važno je paziti na čistoću tj. ne ulaziti i ne šetati prostorom bez potrebe, paziti na čistoću obuće, postaviti što sitnije mrežice na vrata, prozore, ventilacijske otvore, te smanjiti upotrebu kemijskih sredstava na minimum. Njih koristiti dok još prorašteni supstrat nije u prostoru (po zidovima i podu) u što manjim količinama, nikako dok gljive rastu.

Problemi koji se javljaju pri uzgoju

Ako su stapke gljiva izdužene, klobuci mali i gljive su potpuno "ljevkastog" oblika, to znači nedostatak kisika, previše ugljičnog dioksida zbog slabog provjetravanja. Što je blijeđa boja klobuka to je veći nedostatak svijetlosti

Kod ovog posla je najvažnije strpljenje i upornost, tada će te postići najbolje rezultate

O Uzgoju :​

Uzgoj gljiva je idealan posao za sve, ne zahtjeva puno truda i muke.

Gotovo svaku prostoriju možemo upotrijebiti za uzgoj gljiva, Zidovi - cigla, samo prekrečena vapnom, pod od betona, oboje dobro upija i dugo zadržava vlagu, te je polako ispušta. Za Šampinjone su malo drugačiji uvjeti za uzgoj, najbolje je upotrijebiti podrum, di je temperatura i vlažnost zraka i ljeti i zimi približno ista.

Za prostor je važno da se može PROVJETRAVATI otvaranjem prozora i vrata ili ugradnjom ventilatora po mogućnosti s jedne strane prostora pri dnu (ispuhivanje), a s druge pri vrhu (upuhivanje). Obavezno sve ventilacijske otvore zaštititi sitnim mrežama, a isto učiniti i sa vratima i prozorima ukoliko se provjetrava otvaranjem istih. Količina potrebnog izmjenjenog zraka je 10m3/m3 supstrata na sat. Što je veći prostor treba veće ventilatore, uvijek se može dodati još i pojačati provjetravanje, bitno je da bude jako i brzo da se predugo ne provjetrava, jer to isušuje supstrat

Osvjetljenje :

 Jedna od važnih stvari je i OSVJETLJENJE štednim žaruljama jačine 100W (min. svakih 16 m2 jedna) ili prirodnu svjetlost bez direktne sunčeve svjetlosti (zamagljena stakla). Kod štednih žarulja važno je da budu A klase svjetlosti, zbog toga što je to najbjelija svjetlost, druge su žućkaste tj. sive. Ako su police skroz do vrha prostora rasvjetna mjesta se raspoređuju između polica ili se mjestimično vreće na policama razdvoje da bi svjetlost djelomično prolazila do drugih redova.

VLAŽENJE (zalijevanje) zidova i podova prostora je jedna od bitnih stvari u ovom poslu. Bilo bi dobro na nekakav način prilikom zalijevanja koristiti dizne (leđne šprice) da zamagljuju prostor. Vlaženjem ujedno pomažemo smanjenju temperature u prostoru.

​​UZGOJ GLJIVA

MICELIJ NA ZRNU ŽITARICE Info:Fungi Perfecti

Bukovača ( Pleurotus ostreatus )
Panjevčica ( Keuhneromyces mutabilis )
Mirisna aniska ( Lentinula edodes )
Baršunasta panjevčica ( Flammulina velutipes )
Brijestovača ( Pleurotus sapidus )
Tikvasta puhara ( Lycoperdon perlatum )
Jablanovača ( Agrocybe aegerita )
Sunčanica ( Macrolepiota procera )
Plemenita pečurka ( Agaricus bisporus )
Velika gnojištarka ( Coprinus comatus )
Slamnatica ( Stropharia rugoso - annulata )
Pakiranje micelija na zrnu pšenice je 4 l u kutiji dok se po narudžbi mogu isporuciti i pakiranja od 10 i 20 litara.

Rok isporuke 30 dana.  Info:Fungi Perfecti

  U vlastitom domu

bottom of page